Media o sukcesach naszego programu

Pierwsze sukcesy programu „Gmina otwarta na inwestycje” dostrzegają nie tylko mieszkańcy najaktywniejszych gmin, ale też media. Zakończenie prac w Uściu Gorlickim oraz doskonałą współpracę wykonawców i urzędników w takich gminach jak Konarzyny, Mrozy czy Drawsko Pomorskie opisują Polska Times i jej lokalne wydania (m. in. Dziennik Zachodni, Gazeta Krakowska, Dziennik Bałtycki, Gazeta Wrocławska czy Gazeta Lubuska). Tym i wszystkim gminom, które już uczestniczą w programie gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych.

„Gmina otwarta na inwestycje” to inicjatywa Orange Polska realizowana pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Projekt zakłada współpracę operatora sieci światłowodowej i samorządów lokalnych. Dzięki temu infrastruktura jest budowana szybciej, sprawniej a cały proces jest mniej uciążliwy dla mieszkańców. Potwierdzają to dotychczasowe efekty tego programu.

W wielu gminach konieczne zgody i pozwolenia są wydawane sprawniej co znacząco skraca czas całej inwestycji. Budowa sieci w gminie jest lepiej zaplanowana i odbywa się przy okazji innych bieżących inwestycji takich jak budowa kanalizacji, sieci energetycznej itp. To zmniejsza nie tylko koszty, ale też uciążliwość prac dla mieszkańców, którzy tylko raz muszą znosić niewygody związane np. z rozkopanymi ulicami.

I tak, w Konarzynach w województwie pomorskim budowa światłowodu odbywa się przy okazji budowy drogi. W gminie Mrozy w województwie mazowieckim zamiast planowanej początkowo sieci napowietrznej powstanie kanalizacja doziemna, która zostanie ułożona w trakcie budowy sieci wodociągowej. Kolejny przykład gminy przyjaznej inwestorowi to Drawsko Pomorskie w województwie zachodniopomorskim, gdzie wspólnie z wykonawcą sprawnie zaprojektowano sieć światłowodową, której budowa początkowo kolidowała z nowo ułożoną nawierzchnią drogi.

Część gmin, świadoma korzyści, jakie wynikają z posiadania na swoim terenie nowoczesnej sieci internetowej, decyduje się na obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego przy budowie światłowodu lub zmniejszenie dotychczasowych opłat za umieszczenie przez operatorów infrastruktury szerokopasmowej zlokalizowanej na terenie gminy. To bez wątpienia zachęta dla inwestora, który w ten sposób może liczyć na niższe koszty całego przedsięwzięcia..

Wiele samorządów aktywnie włącza się w działania pozwalające ocenić popyt na szybki internet wśród mieszkańców i firm w swojej gminie. Dzięki temu sieć budowana jest bardziej efektywnie.

Jak widać, dobra współpraca opłaca się wszystkim. Z nowoczesnej infrastruktury skorzystają uczniowie miejscowych szkół, którzy zyskają dostęp do nowoczesnych narzędzi edukacyjnych. Szybki internet to szansa na rozwój biznesu dla lokalnych firm, a także możliwość wdrażania inteligentnych rozwiązań Smart City, dzięki którym mieszkańcom żyje się wygodniej, a miasta i miejscowości są zarządzane efektywniej i bardziej ekologicznie.

Warto dołączyć do gmin, które są otwarte na przyszłość. Informacje na temat założeń programu i korzyści z niego znajdują się na stronie gminaotwartanainwestycje.pl.

Potrzebujesz więcej informacji o programie? Napisz do nas!